Tradycje Korei a życie codzienne

Tradycje w kulturze kraju są bardzo ważnym elementem i należy pielęgnować. Nasi przodkowie dbali o to, aby obyczaje, wiedza i inne cenne wartości były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dokładano wszelkich starań, aby uchronić je przed zapomnieniem. I tak oto tradycje Korei zakorzeniły się nawet w życiu codziennym. Można byłoby wymieniać wiele z nich, ale skupmy się dosłownie na kilku najważniejszych.

Zasada geomancji w budynkach

Tradycje Korei - domy

Geomancja to ogólnie mówiąc, praktyka wykorzystywania „pozytywnych energii” Ziemi i Kosmosu dla pozyskania lepszego zdrowia, szczęścia i harmonii z własnym otoczeniem. Według zwolenników geomancji polega ona na właściwej obserwacji zarówno kształtu terenu, jak i obiektów na nim się znajdujących, również symboli i miejsc kultu. Obecnie wiedza geomantyczna coraz częściej jest wykorzystywana do budowania domów, urządzania mieszkań i ogrodów. Geomancja zajmuje się także wyszukiwaniem terenów pod zabudowę, odpowiednim urządzaniem pomieszczeń, posługując się przy tym ezoteryczną wiedzą o oddziaływaniu na otoczenie różnego rodzaju kształtów, form, symboli oraz elementów natury. W Korei wierzy się, że różne konfiguracje topograficzne powodują powstawanie niewidzialnych sił zła i dobra (gi). Dlatego doprowadza się negatywne (yin) i pozytywne (yang) energie do stanu równowagi. Geomancja ma wpływ także na kształt budynków, orientację (dom musi być zwrócony w kierunku południowym, aby gromadzić jak najwięcej światła) oraz materiały z jakich stawia się domy. Tradycyjne domy koreańskie dzielą się na dwie części: skrzydło wewnętrzne (anchae) oraz zewnętrzne (sarangchae).

 

Tradycje Korei w ubiorze?

Tradycje Korei w ubiorze?

W Polsce ludzie zazwyczaj nie mają ubrania, który odgórnie jest przeznaczony tylko na oficjalne okazje. Korea w tej kwestii jest inna. Tradycje Korei w ubiorze są bardzo interesujące, bo tam nosi się hanbok. Hanbok to określenie tradycyjnych koreańskich ubrań zakładanych tylko na specjalne okazje, jak święto Seollal (księżycowy Nowy Rok), Chuseok (dożynki) lub na takie uroczystości, jak ślub. Szaty hanbok znane są już od bardzo dawna, prawdopodobnie od czasów Trzech Królestw Korei. Początkowo szaty męskie i kobiece były takie same, z czasem zaczynały się różnić. W okresie Joseon wygląd szat uległ niewielkim zmianom. Hanbok w wersji dla kobiet składa się przede wszystkim z długiej rozkloszowanej spódnicy z ramiączkami zawiązywanej w pasie (a więc w rzeczywistości raczej sukienki) chima i nakładanej na to narzutki jeogori. Pod spodem znajduje się rodzaj halki (sokchima) a często również druciany stelaż nadający dołowi objętości. Długość jeogori może się różnić w zależności od okresu, z którego pochodzi. Męski hanbok to również jeogori, jednak dużo dłuże niż w wersji dla kobiet oraz spodnie baji. Ciekawe jest to, że nie używano w nich guzików – takie spodnie związywano po prostu w pasie sznurkiem. Mężczyźni zakładali też jokki, czyli rodzaj kamizelki noszonej na wierzchu. Dodatkiem do całego stroju może być również magoja, czyli wierzchni płaszcz, noszony zarówno przez kobiety (często zakładany na głowę jako ochrona przed słońcem, deszczem lub wzrokiem ludzi), jak i mężczyzn.

 

Czy tylko ryż?

Tak, podstawowym dodatkiem do dań jest ryż, ale nie tylko. Tradycje Korei w kuchni sięgają również starszych czasów. Kuchnia koreańska stawia na ostry i zdecydowany smak. Nieodłącznym elementem potraw okazuje się też kimchi, czyli po prostu mieszanka różnych warzyw – głownie kapusta pekińska, rzodkiew, marchewka, szczypiorek no i przede wszystkim czosnek. Pod tym linkiem znajdziecie, jak zrobić kimchi samemu w domu. Najpopularniejsze dania kuchni koreańskiej to przede wszystkim:

  • bulgogi – zwykle marynowana wołowina, kurczak lub wieprzowina
  • bibimbap – ryż otoczony przez równo pokrojone warzywa, mięso i ostrą pastę – wszystko podzielone na grupy i całość podana z surowym jajkiem na górze
  • jeon – placek z warzywami, jedzony zazwyczaj na mieście lub jako szybkie śniadanie
  • kimchi jjigae – zupa z kimchi

 

Taekwondo jako ulubiony sport Koreańczyków

Najpopularniejszym sportem w Korei Południowej jest taekwondo – sztuka walki, która powstała w tym kraju w latach 90., a jej korzenie sięgają starożytności. Początkowo wykorzystywana była do celów militarnych. Dziś taekwondo jest uprawiane w wielu miejscach na świecie, a od 2002 roku jest dyscypliną olimpijską.

Tradycje Korei są różne i dla nowo przybyłych trochę niezrozumiałe. Mam nadzieję, że dowiedzieliście się nowych rzeczy z tego posta, a jeśli nie, to świetnie, że znaliście je już wcześniej! Dzisiaj było o Korei. O jakim kraju i o czym napiszę w kolejnym wpisie, jak myślicie?

 Tradycje Korei a życie codzienne

1 Comment

  1. Pan WordPress | | Odpowiedz

    Cześć, to jest komentarz.
    Aby skasować ten komentarz, zaloguj się i wyświetl komentarze tego wpisu. Wtedy zobaczysz opcje edycji oraz kasowania komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *